Blogs


Notices

curious-OT

Old 03-08-2007, 02:01 PM
  # 1 (permalink)  
Member
Thread Starter
 
cinderellawkids's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: my own little world
Posts: 9,071
Blog Entries: 1
curious-OT

There seems to be a large difference in expenses from one place to another. Ive pretty much always lived here, so Im curious.

The cost of a gallon of milk. Here at most grocery stores its $3.55, although I just saw it a CVS pharamacy for $3.05. How much is a gallon of milk where you are?


What about a gallon of gas? Here it is $2.61 for unleaded.
cinderellawkids is offline  
Old 03-08-2007, 02:13 PM
  # 2 (permalink)  
On a tear
 
BigSis's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Location: Volcano Country!
Posts: 3,221
Pacific Northwest (rural area)

Milk - 2.99/gal
Gas - 2.76/gal



Who knew BFE would be so expensive? (and for those wondering, the acronym is a not nice one used by rednecks to describe far, far out in the desert away from civilsation)
BigSis is offline  
Old 03-08-2007, 02:17 PM
  # 3 (permalink)  
Member
Thread Starter
 
cinderellawkids's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: my own little world
Posts: 9,071
Blog Entries: 1
Im in Florida. A gallon of milk is my expense issue as with 3 boys I go through a lot. Our stores range from 3.33 to 3.99
cinderellawkids is offline  
Old 03-08-2007, 02:18 PM
  # 4 (permalink)  
Member
 
rayofsunshine's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: Wishin' I was on the Beach!
Posts: 1,415
Western NC

$2.55 / Gal. Milk (this is Ingles store brand, not NAME brand)
$2.48 / Gal. Unleaded
rayofsunshine is offline  
Old 03-08-2007, 02:24 PM
  # 5 (permalink)  
Member
Thread Starter
 
cinderellawkids's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: my own little world
Posts: 9,071
Blog Entries: 1
I have found 7-11s are cheaper on milk. (but sometimes its sour.)
cinderellawkids is offline  
Old 03-08-2007, 02:31 PM
  # 6 (permalink)  
Just plainly tired
 
Jewelz's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: crossroads
Posts: 2,834
Ok I hate to say it I really can't remember how much milk cost.... I believe it's like 4 something for a gallon.

Now for a pack of cigarettes if you buy it legally here in nyc it could go for anything from $6.25 to about $ 7. But you could get it illegally for about $4 to $5 a pack.

Jewel
Jewelz is offline  
Old 03-08-2007, 02:31 PM
  # 7 (permalink)  
Forum Leader
 
CatsPajamas's Avatar
 
Join Date: Aug 2002
Location: In my little piece of heaven
Posts: 2,870
Iowa
Milk $2.69/gal
Gas $2.33/gal

Sis, I remember a long time ago when I was laying out a really big tradeshow floor and had to assign a booth WAY out there, I said I was putting that exhibitor in BFE. I actually had an employee come to me about 30 min later and say she'd looked all over the floorplan but couldn't find where BFE was. I laughed til I cried...

I just sort of presumed everyone knew that expression. ... but nope!
CatsPajamas is offline  
Old 03-08-2007, 02:32 PM
  # 8 (permalink)  
Forum Leader
 
CatsPajamas's Avatar
 
Join Date: Aug 2002
Location: In my little piece of heaven
Posts: 2,870
The true test? 1 pint Dove Ice Cream? $3.99
CatsPajamas is offline  
Old 03-08-2007, 02:36 PM
  # 9 (permalink)  
grateful rca
 
teke's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: atlanta, ga.
Posts: 4,671
okay cats, whats............... okay i think i get what bfe is, do it start with "bum" and end with "east"
teke is offline  
Old 03-08-2007, 02:38 PM
  # 10 (permalink)  
Member
Thread Starter
 
cinderellawkids's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: my own little world
Posts: 9,071
Blog Entries: 1
1 pint Dove Ice Cream? $3.99
I think I saw it for $4.99 but Ill ahve to double check.

Anvil, a milk man, I thought those were from the days of before color television. The only thing delivered around here is pizza, and those expensive Omaha Steaks.
cinderellawkids is offline  
Old 03-08-2007, 02:40 PM
  # 11 (permalink)  
Member
 
pjbs55's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: NJ
Posts: 702
In NJ southern part I just paid $2.31 for gas
pjbs55 is offline  
Old 03-08-2007, 02:44 PM
  # 12 (permalink)  
grateful rca
 
teke's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: atlanta, ga.
Posts: 4,671
cigs cost about 7.00??????? i know i'd can't come there unless i stock up, i use those roll up yourself kind, 1.19, its a crack addicts move!!!!!!!!!!!
teke is offline  
Old 03-08-2007, 02:51 PM
  # 13 (permalink)  
grateful rca
 
teke's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: atlanta, ga.
Posts: 4,671
Originally Posted by anvilhead View Post
egypt, teke.........

smokes here are i guess close to six a pack here now? funny i smoke, i buy smokes every day, i never pay attention......


cind - that's part of why i LOVE having milk delivery!!! it feels so earthy and quaint...you can get produce delivered too, but that is outrageously expensive.
now , what the heck does "egypt" mean and how come i don't get to have a milk truck.
teke is offline  
Old 03-08-2007, 02:53 PM
  # 14 (permalink)  
Forum Leader
 
CatsPajamas's Avatar
 
Join Date: Aug 2002
Location: In my little piece of heaven
Posts: 2,870
Teke,

Trust me. Way out in BF Egypt there ARE no milk trucks. It's a fair piece past the middle of freakin nowhere...
CatsPajamas is offline  
Old 03-08-2007, 02:56 PM
  # 15 (permalink)  
Member
Thread Starter
 
cinderellawkids's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: my own little world
Posts: 9,071
Blog Entries: 1
But in BFE arent there cows
cinderellawkids is offline  
Old 03-08-2007, 02:57 PM
  # 16 (permalink)  
grateful rca
 
teke's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: atlanta, ga.
Posts: 4,671
DUH!!!!!!!!! i forgot i even asked the question, i was like WHAT!!!!!!!!

shoot, thats where i was born
teke is offline  
Old 03-08-2007, 03:33 PM
  # 17 (permalink)  
gnome on the range
 
fleaSha's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Houston, TX
Posts: 25
Houston, Texas

A gallon of milk... store brand $2.50 (on sale) reg. price $3.50+
Gallon of Gas... At Citgo w/cash card... $2.29 w/out cash card $2.40

You would think gas would be cheaper being that tha darn stuff is made just down the freakin' street...
fleaSha is offline  
Old 03-08-2007, 03:34 PM
  # 18 (permalink)  
Member
 
ConcernedBigSis's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Alberta, Canada
Posts: 234
Ok this just isn't fair. You guys pay $5- $7 for a pack of smokes!!! Here they are $11 for a 25 pack. I think we need to move so hubby and I can have cheaper smokes...
Milk is anywhere from $3.95 - $5.00 for a four litre jug.
and gas at our local out in the sticks store is $0.92/litre. I noticed its $1.00/litre in town now.
ConcernedBigSis is offline  
Old 03-08-2007, 03:35 PM
  # 19 (permalink)  
gnome on the range
 
fleaSha's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Houston, TX
Posts: 25
oh and cigs... $4-5 a pack and about $36.99 a carton

I don't smoke but my ABF does... I usually make sure to get the carton cos its "cheaper" and it keeps him from using the excuse to run out for a pack of cigs... (shhh... me so codie).
fleaSha is offline  
Old 03-08-2007, 03:38 PM
  # 20 (permalink)  
gnome on the range
 
fleaSha's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Houston, TX
Posts: 25
Originally Posted by ConcernedBigSis View Post
Ok this just isn't fair. You guys pay $5- $7 for a pack of smokes!!! Here they are $11 for a 25 pack. I think we need to move so hubby and I can have cheaper smokes...
Milk is anywhere from $3.95 - $5.00 for a four litre jug.
and gas at our local out in the sticks store is $0.92/litre. I noticed its $1.00/litre in town now.

ok, you're gonna have to talk american to me... how much is a litre compared to a gallon?? math is NOT my strong point
fleaSha is offline  

Currently Active Users Viewing this Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off




All times are GMT -7. The time now is 03:21 PM.